Sport a výlety na Šumavě

 

 

Šumava léto

 

Většině z nás se s pod pojmem Šumava vybaví lesy, kopce, louky a pole, zvěř i rostliny, které nejsou běžně všude k vidění. Ale jsou to i lidé zde žijící, kteří dodávají osobitý ráz této krajině. Šumava je jedinečná a web CestujemeSumavou.cz Vám chce život v ní přiblížit a třeba Vás i inspirovat k pravidelným návštěvám a objevování jejích krás. Nebojte se strávit aktivní nebo odpočinkovou dovolenou v Čechách a poznejte Šumavu lépe !

-----

Šumava je rozsáhlé horské pásmo o délce cca 140 km, rozkládající se na pomezí Čech, Rakouska a německého Bavorska. Pohořím prochází hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Jižní strana pohoří je podstatně příkřejší než severní, česká. Na území Šumavy se nachází i jezera a mimo jiné i významná zásobárna vody - Lipenská přehrada.

 

Název Šumava pochází od praslovanského slova šuma, což znamená hvozd, hustý les. Avšak první historicky doložený název pro toto pohoří je keltský název Gabreta (Pohoří kozorohů), uváděný již na mapě Klaudia Ptolemaia. V češtině se pohoří označovalo Les (Kosmas) či Bavorský les (Dalimilova kronika). Jméno Šumava pravděpodobně jako první použil Antonio Bonfini v roce 1565 ve svém díle Rerum Hungaricum. Název Šumava pochází od praslovanského slova šuma, což znamená hvozd, hustý les.Německá (nikoli rakouská) strana bývá někdy také nazývána Bavorský les (Bayerischer Wald), popř. Zadní bavorský les (Hinterer Bayerischer Wald). Přední Bavorský les (Vorderer Bayerischer Wald), jehož součástí je křemenný val Pfahl, leží o něco jižněji v německém vnitrozemí, od Šumavy je oddělen údolím řeky Řezná. Jeho nejvyšším bodem je vrchol Einödriegel (1121 m). Až k hranici nicméně sahá Národní park Bavorský les (Nationalpark Bayerischer Wald) a Přírodní park Horní Bavorský les (Naturpark Oberer Bayerischer Wald). Podle geomorfologického členění Česka náleží pohoří Šumava do geomorfologické provincie Česká vysočina, do Šumavské subprovincie a do geomorfologické oblasti Šumavská hornatina. Oblast Šumavská hornatina je členěna na 4 geomorfologické celky: Šumava, Šumavské podhůří, Novohradské hory a Novohradské podhůří.

Šumava je také nejvyšší částí Šumavské hornatiny. Geomorfologický celek Šumava má na české straně rozlohu 1671 km2 a střední výšku 921,5 m n. m. Člení se do 6 geomorfologických podcelků: Šumavské pláně, Železnorudská hornatina, Trojmezenská hornatina, Boubínská hornatina, Želnavská hornatina a Vltavická brázda.

 

Šumava nabízí mnoho nej..., přírodních i vytvořených lidmi. Je zajímavá svou rozmanitostí a nekonečnou rozlohou... 

-----

 

Šumavská nej....

Jezera, lesy, hory. Neobvyklé stavby, staré stromy, sluneční hodiny, vodní nádrže, technické památky. Víte kolik má Šumava nej?


přečíst si více

Šumavská fauna

Šumava je přirozeným domovem pro mnoho zvířat a je významně ovlivněna velikostí a členitostí území, mírou stanovených zón ochrany, různorodostí biotopů a také lidskou činností.

přečíst si více

Šumavská flóra

Díky své jedinečnosti, čistému vzduchu, různorodosti biotopů a snaze ochránit toto bohatství, je Šumava i dnes přirozeným domovem i pro mnoho rostlin...

přečíst si více

 

Počasí na Šumavě

 

Praktické informace

 

 

 

 

 

 

 

Půjčovny kol na Šumavě

Půjčovny, servisy, vše kolem sportu

potřebujete pomoci, poradit, opravit?

Přečíst si více...

Ubytování Šumava

Najděte si ubytování

máme pro vás jen to nejlepší ubytování

Přečíst si více...


Další tipy pro váš pobyt na Šumavě

 

Romantika pro dva

Užijte si pořádnou dávku romantiky v kouzelné krajině

Více pro zamilované páry...

Města a kultura

Hudba, muzea, galerie a divadla

Zveme vás za kulturou...

Dovolená pro seniory

Unavuje vás ruch města a toužíte po klidu přírody? Šumava je tím pravým místem pro vás.

Užívejte pohodu a klid nejen lesů....