Národní park Bavorký les

----------

 

Až se sem vypravíte, myslete na to, že Národní park Bavorský les (něm. Nationalpark Bayerischer Wald) dohromady s Národním parkem Šumava (se kterým sousedí na severu a východě), tvoří jeden z největších přes-hraničních národních parků Střední Evropy. Bavorský les oficiálně vznikl roku 1970 a má rozlohu 24 250 ha. Leží na východě Bavorska v zemských okresech Regen a Freyung-Grafenau a sídlem jeho správy je město Grafenau, které leží asi 10 km od hranice parku (přičemž správa NP má 8 územních pracovišť).

Samotný park s rozkládá v oblastech mezi Roklanem a Luzným a v oblasti severozápadně od Roklanu přes Falkenstein (1315 m) až k Bayerisch Eisensteinu. Uvnitř území tohoto NP leží čtyři obce – Waldhäuser, Guglöd, Neuhütte a Zwieslerwaldhaus, ale také ledovcové jezero – Roklanské, a navíc nejvyšším bodem tohoto národního parku je právě Roklan (1453 m n. m)- německy Grosser Rachel.

 

 

 

Více než 90 % jeho plochy pokrývá les, především ten horský smíšený smrkovo-bukovo-jedlový les ve výškovém rozmezí 750–1200 m n. m. Dále také rašelinné a podmáčené smrčiny a horské smrčiny ve vrcholových partiích, kamenná moře, skalní hradby či horské pastviny. Značná část plochy parku byla ponechána přirozenému vývoji, kde člověk do lesních společenství přímo nezasahuje. Jsou zde samozřejmě asociace se situací české části Šumavy, konkrétně s NP Šumava , kdy se les vyrovnává s větrnými polomy či napadením kůrovcem přirozenou obnovou odumřelého lesa. Nejcennějším a nejstarším lesním chráněným územím NP je pralesovitý zbytek horského smíšeného lesa na svazích Roklanu (jezerní stěna), chráněný od roku 1914. Nejrozsáhlejím z rašeliništ zde je Grosser Filz - Klosterfilz u Riedlhütte na jižním okraji území parku, a dalšími významnými rašeliništi jsou Zwieselter Filz a Latschenfilz navazující na Modravské slatě.

 

Ale tím výčet krás a zajímavostí této části Šumavy rozhodně nekončí. Při jižním okraji NP u obce Neuschönau se nachází středisko Hans-Eisenmann-Haus, k němuž patří i areál malých obor pro zvěř – Tierfreigelände. Jsou zde k vidění druhy zvířat, které na území NP žijí anebo žily v minulosti – zubr, vlk, medvěd, rys, kočka divoká, vydra, bobr, a samozřejmě, i běžnější druhy lesní zvěře jako prase divoké, jelen nebo ptáci (i dravci i pěvci a další) jako třeba tetřev hlušec, sokol stěhovavý, čáp černý, výr velký, puštík).

Parkem vede zhruba 300 km dobře značených turistických stezek, takže pěší tůry zde rozhodně nezevšední. Také cykloturisté si zde přijdou na své. Více jak 200 km značených cyklostezek jistě potěší, navíc jsou napojené na Národní park Šumava na celkem třech hraničních přechodech. Je jen potřeba počítat s horským terénem, tudíž dobrá fyzička se vám bude hodit J  V zimě si tu, vychutnáte i další aktivity dosyta. Běžkaři i sáňkaři amatéři mají možnost projet si nabízené trasy, taktéž na sněžnicích jsou přístupné značené trasy. Pozor také na chladné horské podnebí s množstvím srážek. I v zimě však můžete využít turistické stezky v oblastech zvířecích výběhů, což je další možnost jak poznat blíže krásy Bavorského lesa. Zbytku parku je lepší, vzhledem k nutnosti pravidelné regenerace zdejší fauny i flóry, dopřát klid. Mimochodem, možná i díky dodržování této nepsané zásady, se v průběhu roku 2015 podařilo potvrdit (díky vzorkům srsti a fotopastím) výskyt kočky divoké evropské, tvora vedeného v Německu na seznamu ohrožených druhů, kterému v Bavorsku hrozí vyhynutí.

 

 

Další atrakce, jako například 780 metrů dlouhá dřevěná visutá stezka v korunách stromů (a půl kilometru od ní 44 m vysoká vyhlídka) nedaleko městečka Neuschönau, jsou příjemným zpestřením a klidně mohou být i hlavním cílem vaší návštěvy.

 

Navíc Informační středisko Hanse Eismanana nedaleko věže slouží jako muzeum Bavorského lesa s množstvím exponátů a multimediálních programů.

Nebo navštivte Dům divočiny u Ludwigsthalu, který nabízí cestu areálem se zvířaty, jsou tu ukázky prehistorických zvířat, i koně Przewalského. Ve zdejším infocentru pořádají akce pro děti, je tu velké 3D kino, hrací místnost, pořádají se zde různé výstavy.

A pokud toho není dost, naplánujte si návštěvu areálu lesních her u městečka Spigelau.

Další infocentra Národního parku Bavorský les jsou ve ěstech Frauenau, Mauth, Spiegelau, St.Oswald, Bayerisch Eisenstein a Zwiesel.

Do Národního parku Bavorský les se můžete podívat i autobusem. Z německé strany sem jezdí například linka zvaná Igelbus (Ježčí autobus) z městečka Grafenau. 7 Eur za celodenní zpáteční jízdenku na všechny spoje v oblasti za to jistě stojí. S touto linkou se dostanete až na parkoviště pod vrch Luzný (německy Lusen).

Národní park Bavorský les ale není jen nedotčená příroda, i když ta především. Jsou to také lidé, kteří se o park starají, žijí tam a pracují v něm i pro něj. A kde jinde se s nimi poznat a potkat ve větší míře, než třeba právě ve městech Grafenau, Zwiesel nebo Freyung, která leží nedaleko parku.

Nechte se zlákat k návštěvě těchto míst, je to za humny a cestou zpátky se navíc můžete zastavit zase na Šumavě !

 

 

----------

V německé části Šumavy, Bavorském lese, máte možnost navštívit mnoho zajímavých míst a můžete zde strávit úžasné chvíle, celý víkend nebo i celou dovolenou. Zde je několik tipů, které stojí za to a ocení je cyklisté, pěší turisté, rodiny s dětmi i jednotlivci. Bavorský les, lesnatý a hornatý region podél česko-německých hranic táhnoucí se na západě od Regensburgu podél hranic s Šumavou až po Pasov a rakouské hranice na jihovýchodě nabízí mnoho turisticky zajímavých míst.

A protože Šumava je především a hlavně unikátní přírodní oblastí s unikátní faunou a florou, přinášíme vám pár tipů na pozorování zvířat, tentokrát na německé straně

 

Národní park Bavorský les nabízí několik míst pro pozorování zvěře. Asi 12 km od Železné Rudy leží v těsném sousedství obce Ludwigsthal areál Falkenstein. Není v něm tolik druhů zvěře, jako v dalších oblastech, ale pro pozorování rysů nebo vlků, je to zde ideální, a to jak kvůli počtu kusů, tak kvůli prostoru pro pozorování. Okružní stezka je dlouhá přibližně 2,5 km a budete na ní moci pozorovat celou rysí rodinku, smečku vlků, ale i divoké koně a pratury.

Lusen - Zvířecí výběhy u Neuschönau - Druhý, rozlehlejší areál, se rozprostírá u obce Neuschönau (Tierfreigelände bei Neuschönau, Zvířecí výběhy u Neuschönau. Od hraničního přechodu se vydáte do vnitrozemí směrem na Zwiesel, ve kterém odbočíte dále na Grafenau a Neuschonau. Už od městečka Frauenau se objevuje značení, které vás dovede až k cíli - v němčině označeném jako Tier-Freigelände. Celý park je umístěn v lese a je to vlastně soustava menších a větších výběhů mezi kterými se pohybujete po lesních cestách. 

Zvířecí park Lohberg - další park se zvířaty je v městě Lohberg, asi 15 km od Rudy směrem k Velkému Javoru. Tady už se nejedná o park umístěný v lese, je to spíš menší ZOO, ale za návštěvu určitě stojí také.  Je zde více jak 400 zvířat ve 100 výbězích a otevřeno zde mají od dubna do října v čase od 9 do 17 hodin a v období od listopadu do března od 10 do 16 hodin. Ceny vstupného jsou pro děti 3 Eura, dospělý člověk zaplatí 5 Euro a celodenní rodinná vstupenka vyjde na 12 Eur. Cena pro skupinu návštěvníků (která musí být nahlášena 3 až 4 dny dopředu) je 20 Eur. Je také možno zůčastnit se zde různých akcí a workshopů (některé za příplatek). 

Luzný neboli "Lusen" (1 373 metrů) je jeden z nejkrásnějších vrcholů Bavorského lesa. Upoutá vás kamenným mořem, které zasypalo celou špičku. K vrcholu se dostanete dvěma trasám. Zejména v samotném závěru náročnější výstup po Sommerweg, kdy už pouze stoupáte po kamenných "schodech", je malebný, romantický, s výraznou scenérií, kterou silně ovlivnil kůrovec. Pokud rádi fotíte nebo filmujete, pak se tu za příznivého počasí určitě vyřádíte. Překonáte 533 metrů výškového rozdílu a musíte počítat alespoň s hodinou a půl.

www.lusenschutzhaus.de
www.wandern-bayrischer-wald.de

Westernové město Pullman City - westernové město uprostřed Bavorského lesa je velmi příjemným zážitkem. Budete si připadat jako v Arizoně. Každopádně je to jedna z nejlepších atrakcí Bavorského lesa. Pullman City leží u Eging am See v oblasti mezi Pasovem a Deggendorfem. Hlavní třída Mainstreet je hodně zdařilou kopií měst amerického jihozápadu s mnoha restauracemi a bary, kde si dáte nejen vynikající mexické jídlo, ale i steaky a další pokrmy severoamerického kontinentu. Tady na Mainsreet se také odehrávají všechna hlavní představení a show.

www.pullmancity.de

 

Pro více info navštivte:

http://www.nationalpark-bayerischer-wald.de

 

 

 

Zdroj:

www.wikipedia.org

www.idnes.cz

http://www.nationalpark-bayerischer-wald.de

Foto: Vratislav Konečný, iDNES.cz