Nádherné výhledy

Na Šumavě v posledních letech vznikla řada vyhlídkových míst a rozhleden, které skýtají nejen úchvatné výhledy, ale zapůsobí také svou neobyčejnou architekturou

-------

 

Rozhledna Boubín

leží ve výšce 1362 metrů n.m. a je nejvýše položenou rozhlednou v České republice. Rozhledna je vysoká 21 metrů a vede na ní 109 schodů. Stavba rozhledny trvala 5 měsíců a veškerý materiál na stavbu byl dopravován na vrchol ručně, lanovkou nebo koňmi. Z rozhledny je překrásný výhled na celou Šumavu a za dobré viditelnosti i na Alpy.

Rozhledna Knížecí stolec

dřívější název Liščí louka. Výrazný suk 6 km východně od Pěkné. Nejvyšší vrchol Želnavské hornatiny. Kulminuje mohutnou žulovou skálou s četnými suťovými proudy a plochým temenem (odtud v názvu „stolec“).

Javorník

obdivoval spisovatel Karel Klostermann, který měl rád jeho tehdy hluboké lesy a samoty. Velmi rád vystupoval na vrchol Javorníku, aby se pokochal pohledem na své milované hory.

Z rozhledny Libín

stojící na stejnojmenném kopci, je nádherný výhled. Při optimální viditelnosti vidíme nejen na Prachatice, Helfenburg, Strakonicko, Písecko a elektrárnu Temelín, ale také Hlubokou, Boubín, Javorník a za dobré viditelnosti i Alpy. Navíc zdoláním pěší trasy z nedalekých Prachatic uděláte jistě i něco pro své zdraví….

 

Rozhledna na skokanském můstku - Zadov

Tento můstek byl postaven v roce 1978 a svým účelům přestal sloužit v polovině 90. let minulého století. Pro veřejnost byla vyhlídka z něj zpřístupněna v roce 1993, její provoz však nevydržel dlouho. Po pár letech byla vyhlídka kvůli havarijnímu stavu uzavřena. Znovu zpřístupněna byla díky dotaci ROP Jihozápad. S generální opravou se začalo na podzim 2014. Původní vzhled můstku a jeho věže zůstal zachován.

Rozhledna Poledník

nejkrásnější výhled na celou Šumavu nabízí od roku 1998 rozhledna nad Prášilským jezerem, na vrcholu hory Poledník (Polední hora). Rozhledna leží na území Národního parku Šumava v blízkosti česko-německé hranice, 5 km jihovýchodně od Prášil.

Rozhledna Na Sedle u Albrechtic

je navržena jako dřevěná příhradová konstrukce, jejíž tvar tvoří půdorysně sedmiúhelník s poloměrem opsané kružnice 3.9m v nejnižším podlaží.

Svatobor

je místem, které bylo zřejmě osídleno již v dávné historii. Na jeho úpatí byly objeveny stopy po primitivní polozahloubené chatě ze střední doby kamenné (10.000 - 8.000 let před n.l.). Chata byla podle dostupných nálezů rekonstruována a je možno ji zhlédnout v sušickém muzeu. U paty Svatoboru bylo objeveno i pohřebiště původní slovanské osady Sušice (denár z doby Vratislava I.).

 sadipscing elitr, sed diam no elitr, elitr, sed diam nonumyscing elitr, sed diamscing elitr, sed diamscing elitr diam no elitr, elitr, sed diam nonumyscing elitr, sed diamscing elitr, sed diam nonumyscing elitr, sed diamsc

 

Místa okouzlujících výhledů Šumavské vrcholy odmění ty, co s námahou vystoupají až nahoru, nádhernými rozhledy do kraje

 

Na některých jsou vybudovány rozhledny, které zážitky ještě umocňují. Rozhledna na Kleti je nejstarší v tuzemsku, rozhledna na Poledníku zase nejvyšší a úžasné pohledy nabízejí i rozhledny na Boubíně, Javorníku či Pancíři. Při dobré viditelnosti je možné pozorovat i vzdálené alpské vrcholy. Pokud patříte k milovníkům výhledů z horských vrcholů, neměli byste při své šumavské návštěvě vynechat na české straně Knížecí stolec, Plechý, Třístoličník nebo Březník. Krásné výhledy nabízejí i hraniční vrcholy na bavorské straně – Falkenstein, Ostrý, Luzný, Roklan a samozřejmě Velký Javor, na kterém si budete připadat jako na střeše Šumavy. Výstupy na vrcholky hor jsou dobře značené a většinou mají turisté na výběr z několika možných tras. Na své si přijdou vyznavači náročných výšlapů (Falkenstein, Ostrý) i pohodlných procházek (Javorník, Březník).

 

BŘEZNÍK ( 1133 m.n. m.) místo s výhledem do Luzenského údolí a na Luzný ( 1373 m ). V nově zrekonstruované bývalé myslivně otevřena výstava věnována životě a dílu spisovatele Karla Klostermanna.

Černá věž v Klatovech tel. +420376 370 911, +420376 370 919, www.klatovy.cz. Z věže je kruhový výhled na město a okolí a na panorama Šumavy. Výška 81, 6 metrů, na ochoz v pátém patře vede 226 schodů.

HOCHSTEIN (poblíž Třístoličníku) (1332 m n. m.) skalní útvar s vrcholovým křížem a vyhlídkou na českou část Šumavy. Cestou kaple sv. Jana Neumanna, rodáka z Prachatic (1811-1860). KLEŤ ( 1083 m ) s nejstarší kamennou rozhlednou v Čechách z roku 1825. 6 km SZ od Č. Krumlova u obce Krásetín u Holubova, zde najdeme i nejbližší parkoviště a vede odtud lanovka.www.klet.cz.

LUZNÝ (1373 m n. m.) s kruhovým výhledem od Třístoličníku, Boubína, přes Roklan po Javor, dále až do Německa a údolí Dunaje. OSTRÝ (1293 m n. m.) šumavské vrcholy, Velký nazýván též Prsa Matky boží, leží na česko-bavorské hranici, je považován za nejkrásnější horu pohoří.

Pancíř Výška 18 metrů., parkoviště Kaskády Přístup je po značených cestách ze Špičáku a Železné Rudy nebo do 16 hodin lanovkou. Výhled omezen stromy. Uvidíte kar Čertova jezera s Jezerní horou a hřebeny západní Šumavy s dominantním vrcholem Velkého Javoru, za příznivého počasí i Alpy.

ROKLAN ( 1453 m n. m) skalnatá plošina s 10 m vysokým vrcholovým křížem a výhledy na Velký Javor, Osrý, Luzný a jiné. Dole Roklanské jezero s dřevěnou kaplí.

Rozhledna na vrchu Chlumu „Prácheňsko jako na dlani". Vrchol kopce Chlum byl pro stavbu zvolen pro jeho vhodnou polohu v blízkosti obce a na hraně Chanovského hřebene, z kterého je možné pozorovat celé panorama Šumavy, od Českého lesa přes střední Šumavu až k Prachaticku a Lipensku. www.chanovice.cz.

STEZKA V KORUNÁCH STROMŮ První stezka korunami stromů v České republice návštěvníkům nabízí jedinečnou kombinaci zážitků. Stezka je citlivě začleněna do krajiny v okolí Lipenského jezera a je unikátním doplněním Active Park Lipno. Na stezce dlouhé 675 metrů naleznete kromě jedinečné vyhlídky ze 40 metrové věže i spoustu dobrodružných zážitků. Celá stezka je bezbariérová a je přizpůsobena nejen jízdě s kočárky, ale i pro vozíčkáře. www.stezkakorunamistromu.cz

TŘÍSTOLIČNÍK (1311 m n. m.) v 19. stol. upraven jako rozhledna s výhledem do Bavorska i do Čech.

VELKÝ JAVOR (1456 m n. m.) s výhledem na Šumavu, Javorská jezera, Ostrý a Alpy.

Zdroj: Regionální rozvojová agentura Šumava, www.rras.cz


 


Chata s rozhlednou Pancíř

Abyste našli tuto rozhlednu, můžete se vydat z Vimperka do Železné Rudy a odtud do obce Špičák. Odtud již jen 5 km buď pěšky po červené turistické značce, nebo lanovkou a dorazíte do cíle, k rozhledně Pancíř. Nástupní stanice lanové dráhy je asi 200 metrů nad hlavní silnicí Špičák – Železná Ruda. Lanovkou je možné přepravovat kola nebo sáňky.Z rozhledny ve výšce 1214 m n. m. je nádherný výhled na západní část Šumavy a její masivy jako např. Špičák, Můstek, Boubín, Javorník nebo bavorský Velký Javor a při velkém štěstí i Alpy v okolí Dachsteinu. A vidět odsud za dobrého počasí je i jaderná elektrárna Temelín. Rozhledna je zděná a byla otevřena v roce 1923, přičemž vybudována byla za pouhých 5 měsíců! Výška rozhledny, jejíž součástí je i chata, je 18 metrů a na vrchol vás vyvede celkem 68 schodů. Kolem chaty vede hřebenová stezka Pancíř-Můstek-Prenet. V létě můžete využít také svezení ekologickým autobusem po celé Šumavě navíc tento bus navazuje na spojení po Bavorském národním parku a tak můžete poznat opravdu velký kus Šumavy v souladu s ekologicky minimální zátěží a v relativním pohodlí při cestování.

Oblast:  Šumavské podhůří - Železnorudsko
Typ: zděná rozhledna
Lokalita: vrchol hory Špičák (1214 m n. m.)
GPS: 49°10'40.7244"N, 13°15'14.0472"E
Celková výška: 18m


 


 Další tipy pro vás

 

Pošumaví

krásný kout, který stojí za zastavení

Užijte si Šumavu dřív než na ni dojedete...

Pěší výlety pro rodiny s těmi nejmenšími

Společnou dovolenou můžete prožívat i s těmi nejmenšími dětmi

Pár tipů pro výlety s kočárkem...

Houbařský ráj?

V každé situaci. pozor jen na pár věcí.

Trochu rad při sběru ledních plodů...

 

Linecká stezka

25.02.2016

Linecká stezka (německy Linzer Steig) je historická cesta, která již od pravěku spojovala dnešní Linec (dříve LentosLentia) sčeskými zeměmi.

Více informací